Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt.
17 lipca 2018
Czy warto korzystać z usług agencji nieruchomości?
17 lipca 2018
Show all

Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Podatek od sprzedaży nieruchomości nie zawsze trzeba będzie płacić Urzędowi Skarbowemu, można go uniknąć. Jeżeli mieszkanie zostało nabyte w drodze spadku lub darowizny a właściciel chce jest sprzedać przed upływem 5 lat od nabycia to musi być czujny. Jeżeli natomiast mieszkanie zostało nabyte w drodze kupna i właściciel chce to mieszkanie sprzedać przed upływem 5 lat to wysokość podatku będzie uzależniona od tego o ile jest wyższa cena sprzedaży od ceny zakupu.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny?

Można uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, jeżeli jest ona sprzedawana przed upływem 5 lat od daty nabycia ( koniec roku kalendarzowego) jeżeli na zeznaniu PIT złoży się oświadczenie, że uzyskane ze sprzedaży nabytego w drodze spadku lub darowanego mieszkania zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Interpretacja urzędów skarbowych co jest traktowane jako cel mieszkaniowy jest różna, dlatego warto skontaktować się bezpośrednio z właściwym Urzędem Skarbowym i upewnić czy dany wydatek można potraktować jako wydatek na własny cel mieszkaniowy.

Kwestia potraktowania spłaty kredytu jako przeznaczenia środków na własny cel mieszkaniowy wielokrotnie budziła kontrowersje, bowiem część Urzędów Skarbowym odmawiała uznania takiego zachowania podatnika jako wydatku na cel mieszkaniowy. Sytuacja ta została ujednolicona i obecnie przyjmuje się, że możliwe jest potraktowanie spłaty kredytu jako przeznaczenia pieniędzy na cel mieszkaniowy jeżeli kredyt został zaciągnięty przed dniem sprzedaży mieszkania.

Częstą pomyłką popełnianą przez właścicieli nieruchomości, którzy stanowią najbliższą rodzinę i korzystają ze zwolnienia podatku od spadków i darowizn jest to, że zapominają oni złożyć informacji w PIT, że uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczą na własny cel mieszkaniowy. Taki błąd wynika z nieświadomości, bowiem właściciele myślą, że jeśli są zwolnieni z opłaty podatku od spadków i darowizn to automatycznie nie będą musieli płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat. Nic bardziej mylnego. Podatek od spadków i darowizn to zupełnie inny podatek występujący przy sprzedaży nieruchomości ( tutaj mowa o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych) uregulowany zupełnie innymi ustawami.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości uzależniona jest od tego w jaki sposób właściciel nabył mieszkanie. Jeżeli mieszkanie zostało nabyte w drodze zakupu i zostaje później sprzedane przed upływem 5 lat to podatek do zapłaty będzie wyliczony od różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży i będzie wynosił 18%.

Jeżeli mieszkanie zostało nabyte w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy darowizny i zostanie zbyte przed upływem 5 lat to podatek będzie liczony od całej wartości nieruchomości i również będzie wynosił 18%.

2 Comments

  1. werte pisze:

    chyba już też przepis jest nieaktualny

Leave a Reply

%d bloggers like this: