Siedlisko – budowa lub zakup.

Skup nieruchomości – jak działa? Czy warto skorzystać z oferty skupu?
14 lutego 2019
Jak wybrać architekta i ile to kosztuje?
17 lutego 2019
Show all

Siedlisko – budowa lub zakup.

Coraz częściej pojawiają się w internecie ogłoszenia sprzedaży domów na działkach rolnych, działkach z wydzielonych z gospodarstw lub innych określanych jako siedlisko. Sprzedaż siedlisk stała się powszechna w momencie uchwalenia przez Sejm ustawy ograniczającej obrót nieruchomościami rolnymi tylko do nabywców będących rolnikami. Ta sama ustawa jednocześnie wprowadziła wyłączenie umożliwiające sprzedaż zabudowanych działek rolnych określanych jako siedlisko.

Co to jest siedlisko?

Siedlisko jest działką rolną o powierzchni do 2 ha, zabudowaną budynkiem mieszkalnym lub innym budynkiem, który wykorzystywany będzie do szerokopojętej  produkcji rolnej.

Zakup działki rolnej i budowa siedliska. Kto może wybudować siedlisko?

Wybudowanie siedliska wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających działki rolne zamiast przekształcania ich w działki budowlane. Jest to rozwiązanie prostsze i szybsze niż zmiana przeznaczenia gruntu szczególnie w sytuacji, kiedy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, którego zmiana w zakresie przekształcenia wykorzystania terenu jest dużym wyzwaniem.

Warunki jakie musi spełnić właściciel działki rolnej aby wybudować siedlisko.

Po pierwsze właściciel działki rolnej musi być rolnikiem. Tylko bowiem rolnik może wybudować siedlisko.
Drugim warunkiem stawianym przez ustawę jest budowa budynku lub budowli, który będzie wykorzystywany w produkcji rolnej.

Po trzecie, warunkiem wybudowania siedliska jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy jeżeli na danym terenie obejmującym działkę rolną nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Leave a Reply

%d bloggers like this: