Aspekty mające wpływ na wartość nieruchomości.

Jak korzystnie wynająć mieszkanie? Jaka umowa i jak się zabezpieczyć?
8 stycznia 2019
Kupno mieszkania na wynajem. Czy to opłacalne?
8 stycznia 2019
Show all

Aspekty mające wpływ na wartość nieruchomości.

Wpływ na wartość mieszkania ma wiele czynników, które determinują cenę. Wskazać należy:

Po pierwsze – lokalizacja. Im bliżej centrum, tym cena jest wyższa. Ważne dla kupującego może okazać się położenie ze względu na np. odległość do pracy. Cicha i spokojna okolica jest bardzo ceniona przez nabywców.  Istotne jest także położenie w bliskiej odległości żłobka, przedszkola czy szkoły. Wszystko zależy od nabywców jednak dogodna i oczekiwana lokalizacja podnosi wartość mieszkania.

Po drugie – piętro, strona północna czy południowa czyli rozkład mieszkania, okna skierowane wprost na osiedle czy ruchliwą ulicę ma znaczenie przy ustaleniu ceny. Często widoki i hałas odgrywają negatywną rolę wpływając na cenę obniżając ją.

Po trzecie – standard oraz stan techniczny. Wiele czyta się o podwyższonym standardzie mieszkań i mieszkaniach po remoncie, których na rynku jest coraz więcej z uwagi na rostnący popyt inwestowania w nieruchomości. Często jednak nowoczesne mieszkanie, z nowymi meblami i nie odbiegającym od standardu wyposażeniem określane jest przez sprzedawców mianem mieszkania o podwyższonym standardzie. Mieszkanie nowe, odświeżone lub świeżo po remoncie nie oznacza, że jest mieszkaniem o podwyższonym standardzie.  Jest to ostatnio popularny, wprowadzający w błąd lub nic nie znaczący slogan mający zachęcić nabywców do zakupu. Jednakże nie pozostaje wątpliwością, że stan techniczny mieszkania oraz standard wpływa na cenę.

Po czwarte – istotne znaczenie ma otoczenie, położenie oraz czy osiedle jest otwarte czy zamknięte. Ważne jest także to, czy spółdzielnia lub wspólnota zabezpiecza ochronę lub stosuje monitoring co wpływa na komfort i bezpieczeństwo a jednocześnie ma wpływ na cenę.

Jak samodzielnie wycenić mieszkanie?

Trafna wycena nieruchomości w celu zakupu lub sprzedaży jest podstawą do tego aby nie ponieść straty i nie mieć poczucia oszukania i pokrzywdzenia.

Samodzielna wycena mieszkania powinna opierać się na przeanalizowaniu konkretnej części rynku nieruchomości, na którym znajduje się mieszkanie pod kątem cen mieszkań. Sprawdzić należy podobne mieszkania, w podobnym standardzie o podobnej powierzchni skrupulatnie porównując ceny mieszkań. Jest to typowa analiza porównawcza. Aby mieć pewność prawidłowości i zgodności z realiami analizy dobrze jest posiadać w tym względzie doświadczenia. Brak doświadczenia, można zastąpić skorzystaniem z usług z rzeczoznawcy majątkowego, który nieruchomość wyceni w sposób profesjonalny. Nie bez znaczenia są także ceny mieszkań deweloperskich. Na cenę mieszkania na rynku wtórnym wpływ ma także cena mieszkań, za którą deweloper jest skłony je sprzedać. Dlatego ważne jest aby zweryfikować ceny wszystkich mieszkań oferowanych na rynku, zarówno na tzw. rynku pierwotnym i wtórnym.

Leave a Reply

%d bloggers like this: