Zamiana mieszkania na mniejsze. Jak to zrobić?

Oczko wodne – pozwolenie na budowę a później na sprzedaż.
17 lutego 2019
Co zamiast farby na ścianie? Alternatywy dekoracji ściennych.
17 lutego 2019
Show all

Zamiana mieszkania na mniejsze. Jak to zrobić?

Zamiana mieszkań stała się coraz bardziej popularna z kilku powodów.

Po pierwsze koszty utrzymania dużego mieszkania są wysokie wiec klienci często decydują się na zamianę na mniejsze i tańsze rozwiązania a zaspokajające podobne potrzeby mieszkaniowe. Ponadto, coraz częściej dorosłe dzieci wyprowadzają się na studia do dużych miast i tam zakładają swoje życie lub zakładają swoje rodziny i decydują się na własne m. W takiej sytuacji duże mieszkanie nie jest potrzebne rodzicom więc decydują się zamienić je na mniejsze.

Innym powodem chęci zamiany większego mieszkania na dwa mniejsze jest rozwód. Rozwiedzeni małżonkowie chcą zamieszkać oddzielnie a posiadają wspólne mieszkanie o dużej powierzchni, więc często zdarza się, że podejmują ugodowo decyzje o wspólnej sprzedaży lub zamianie na dwa mniejsze mieszkania.

Jak wygląda procedura zamiany mieszkań?

Umowa zamiany polega na zobowiązaniu się jednej strony transakcji do zamiany nieruchomości w zamian za inną wskazaną w umowie nieruchomość.

Jeżeli wartości mieszkań są różne, w akcie notarialnym można uregulować jednorazową lub ratalną dopłatę wyrównującą wartość do wysokości wartości drugiej nieruchomości.

Transakcja jak w przypadku każdej umowy zbycia nieruchomości musi być przeprowadzona pod rygorem nieważności u notariusza.

Podatek pcc od zamiany mieszkań.

Zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od różnicy wartości zamienianych mieszkań jest nieunikniona. Jeżeli mieszkania mają ustaloną taką samą wartość wówczas podatek nie należy się.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: