Skup nieruchomości – jak działa? Czy warto skorzystać z oferty skupu?

Lokator nie chce się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania. Co zrobić?
4 lutego 2019
Siedlisko – budowa lub zakup.
17 lutego 2019
Show all

Skup nieruchomości – jak działa? Czy warto skorzystać z oferty skupu?

Usługa skupu nieruchomości staje się coraz bardziej popularna. W internecie możemy odnaleźć dużo ogłoszeń jak i stron internetowych oferujących taką usługę. Poniżej opiszemy działanie skupu nieruchomości oraz rozważymy plusy i minusy szybkiej sprzedaży nieruchomości takiej firmie.

Co to jest skup nieruchomości i jak działa?

Skupy to firmy lub prywatni inwestorzy, którzy nabywają nieruchomości za gotówkę w szybkim czasie. Przez to, że transakcja odbywa się prawie natychmiastowo, jesteśmy zmuszeni sprzedać ją poniżej ceny rynkowej. Kwoty jakie oferują skupy oscylują w granicach 70-80% wartości, jeżeli nieruchomość jest wolna od wad prawnych. W przypadku nieruchomości z lokatorem, służebnością czy dożywociem kwotą znacząco się zmniejsza, bo do granicy 30-50% wartości nieruchomości. Niektóre skupy posiadają w ofercie również skup udziałów w nieruchomościach i udziałów w spadkach. Kwota jaką można uzyskać to 20-30% wartości nieruchomości. Nie są to zbyt wysokie wartości, ale my pozbywamy się problemu, a taka firma, musi przejść dość skomplikowaną procedurę sądową, żeby „wyprostować” skomplikowany stan prawny.

Procedura sprzedaży nieruchomości do skupu.

Sytuacja jest bardzo prosta. Jeżeli dojdziemy do porozumienia ze skupem co do ceny zapłaty, kompletujemy wskazane dokumenty i spotykamy się u notariusza na podpisaniu umowy sprzedaży.
W dniu aktu musimy się wymeldować i pobrać zaświadczenie o braku osób zameldowanych w nieruchomości. Wydanie lokalu może nastąpić tego samego dnia co podpisanie umowy. Jeżeli zaistnieje potrzeba wydłużenia tego okresu do np. tygodnia czy dwóch, to nie powinno być problemu. Procedura wygląda tak sam jak w przypadku każdej innej sprzedaży nieruchomości, ale odbywa się bardzo szybko i nie musimy czekać na kupca. Kwota 70-80% wartości nieruchomości, to nie 100%, rzecz jasna, ale pamiętajmy, że nikt nie działa charytatywnie. Jeżeli przeanalizujmy szybką sprzedać przez biuro lub agencje nieruchomości, to kwota będzie zbliżona do tych wartości. Dojdzie jeszcze dodatkowa prowizja biura i czas, jaki będzie potrzebny do zainteresowania potencjalnych nabywców ofertą. W przypadku skupu wystarczy przesłać zdjęcia, numer kw i cenę. Wystarczą 2 dni i mamy dostęp do gotówki.

Sprzedaży nieruchomości z lokatorem.

Sprzedając nieruchomość z lokatorem, możemy się spodziewać kwoty w granicy 40-50% wartości nieruchomości. Kompletujemy dokumenty do transakcji, tak samo jak w przypadku nieruchomości bez lokatora. Jedyna różnica jest taka, że na zaświadczeniu o osobach zameldowanych jest wpis o lokatorze. Po podpisaniu umowy u notariusza i przelaniu środków, skup staje się właścicielem nieruchomości i to on będzie już borykał się z problematycznym lokatorem. W pierwszej kolejności, firma stara się polubownie pozbyć niechcianego lokatora, jeżeli nie ma takiej możliwości, sprawa trafia do sądu a następnie to komornik przeprowadzi eksmisję.

Sprzedaż nieruchomości ze służebnością lub dożywociem.

W przypadku sprzedaży nieruchomości obciążonej dożywotnią służebnością osobistą mieszkania lub umową dożywocia możemy liczyć na 30-40% wartości nieruchomości. W tej sytuacji największą rolę odgrywa wiek służebnika/dożywotnika. Im osoba starsza, tym możemy liczyć na większą kwotę. W małych miejscowościach ciężko będzie sprzedać nieruchomość z taką wadą. Lista dokumentów nie różni się od powyższych przypadków. Czas realizacji transakcji jest taki sam – 1-2 dni przy komplecie dokumentów.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości lub udziałów w spadku.

Sprzedając udziały w nieruchomości lub udziały w spadku (musi być przeprowadzone postępowanie spadkowe) możemy spodziewać się kwoty rzędu 20-30% wartości nieruchomości. W przypadku zbycia udziałów w odrębnej własności lokalu procedura sprzedaży kończy się na jednej wizycie u notariusza. Jeżeli sprzedajemy udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, pozostali współwłaściciele mają prawo pierwokupu w ciągu 30 dni od zawarcia umowy warunkowej. Jeżeli nie skorzystają z tego prawa, po cenie zapisanej na umowie warunkowej ze skupem, podpisywana zostaje umowa końcowa i wypłata umówionej ceny. Cała procedura może potrwać do 35 dni od podpisania umowy przedwstępnej.

Dlaczego skup za udziały płaci tak mało?

To proste. Po zakupie takiego udziału, skup stara się dojść polubownie do porozumienia z pozostałymi współwłaścicielami. Składa propozycję odsprzedaży, odkupu lub podziału nieruchomości, jeżeli jest taka możliwość. Polubowne zakończenie zdarzą się w ok. 10% przypadków. W 90% przypadków trafia wniosek do Sądu o zniesienie współwłasności. W takim wypadku sprawa może potrwać od 3 do nawet 10 lat!

Jak wyliczana jest wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomości jest ustalana szacunkowo, metodą porównawczą. Przedmiotowa nieruchomość jest porównywana z innymi sprzedanymi nieruchomościami z okresu ostatnich 2-3 miesięcy. Na tej podstawie ustalana jest średnia cena za metra kwadratowy nieruchomości. Wycena nie jest płatna w większości firm.

Podczas rozmowy z firmami skupującymi nieruchomości warto rozmawiać o konkretnej kwocie, jaką mogą zapłacić za nieruchomość, ponieważ sugerowanie się wartością procentową może być mylna. Wszystko zależy od wartości wyceny. Jedna firma wyceni nieruchomość na 200tys i zaproponuje 90%, tj. 180tys a inna wyceni na 250tys i zaproponuje 80%., tj. 200tys.
Na przykładzie doskonale widać, że opieranie się na wartościach procentowych nie jest opłacalne dla sprzedającego.

Czy warto sprzedać nieruchomość do skupu?

Nie każdy może sobie pozwolić na sprzedawanie nieruchomości przez kilka tygodni lub kilka miesięcy. Szybki dostęp do gotówki może zapewnić tylko skup nieruchomości. Zamiast zadawać sobie pytanie czy warto trzeba się zastanowić czy Cię stać na sprzedaż poniżej ceny rynkowej. Bez znaczenia czy sprzedajesz nieruchomość wolną od wad, czy z lokatorem, służebnikiem czy udziały. Firmy skupujące nieruchomości płacą ułamek wartości. Jeżeli zależy Ci na szybkim dostępie do gotówki, trzeba wybrać odpowiednią firmę. Radzimy unikać „firm”, które nie chcą udostępnić danych firmowych, adresowych, itp. Powinno to wzbudzić wątpliwości. Warto zwrócić się do profesjonalnego skupu. Przed zawarciem jakiejkolwiek transakcji powinno się sprawdzić potencjalnego kontrahenta. Profesjonalnych firm jest bardzo mało, na pewno warto spróbować z GRB Nieruchomości Sp. z o.o. . Legalnie działająca firma, która zajmuje się tylko kupowaniem nieruchomości. Nie zajmują się pośrednictwem czy wynajmem. Skupują nieruchomości w większych miastach w Polsce a szczególnie w Warszawie – https://grb-nieruchomosci.pl .

W przypadku sprzedaży nieruchomości ze służebnikiem/dożywotnikiem lub udziałów w nieruchomości nie mamy wyboru, ponieważ sprzedaż nieruchomości z takimi wadami jest niemożliwa na wolnym rynku. Pozostają tylko oferty skupów nieruchomości.

Plusy sprzedaży do skupu:

  • natychmiastowy dostęp do gotówki,
  • minimum formalności,
  • pomoc prawna profesjonalistów,
  • sprzedaż trudnych stanów prawnych,
  • pomoc przy kompletowaniu dokumentów,
  • brak zbędnych i dodatkowych kosztów.

Minusy sprzedaży do skupu:

  • sprzedaż za niższą kwotę.

Jak widzicie powyżej, ciężko jest wskazać minusy takiej usługi. Jeżeli zależy wam na szybkiej sprzedaży lub posiadacie nieruchomość z trudnym stanem prawnym warto rozważyć sprzedaż do skupu.

 

1 Comment

  1. truckercheckin pisze:

    Czy warto skorzystać z oferty skupu?

Leave a Reply

%d bloggers like this: