Lokator nie chce się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania. Co zrobić?

Warunki i opłaty przyłączenia do sieci wodno kanalizacyjnej.
4 lutego 2019
Skup nieruchomości – jak działa? Czy warto skorzystać z oferty skupu?
14 lutego 2019
Show all

Lokator nie chce się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania. Co zrobić?

Problem wynajmującego pojawia się kiedy lokator nie płaci czynszu i na żądanie właściciela, po natychmiastowym wypowiedzeniu umowy nie chce się wyprowadzić.

Jakie kroki należy podjąć kiedy lokator nie chce się wyprowadzić?

Wszystkie kroki właściciela aby usunąć niechcianego lokatora z mieszkania muszą być zgodne z prawem. Właściciel w pierwszej kolejności powinien wezwać lokatora do opuszczenia zajmowanego lokalu. Jeżeli to nie poskutkuje właścicielowi nie pozostaje nic innego jak skierowanie sprawy do sądu występując z powództwem o eksmisję. Pozew o eksmisję musi obejmować wszystkie osoby, które bezprawnie zamieszkują lokal.

Działania właściciela a przestępstwo.

W żadnym wypadku właściciel nie może odciąć wody, mediów ani wyrzucić lokatora siłą, nawet jeżeli lokator nie płaci czynszu. Właściciel nie może także włamać się do mieszkania, nachodzić, nękać ani straszyć lokatora, nawet w sytuacji, kiedy lokator nie chce go dobrowolnie do tego mieszkania wpuścić. Właściciel nie może własnego mieszkania niszczyć, dewastować ani pozbawić mieszkania niezbędnych urządzeń. Tego rodzaju zachowania mogą być uznane za przestępstwo.

Kodeks karny w art. 191 wskazuje, że stosowanie przemocy lub utrudnianie w inny sposób zamieszkiwania w lokalu przez zamieszkującego stanowi przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Właściciel mieszkania w celu utrudniania zamieszkiwania niechcianym lokatorom nie może posłużyć się też osobami trzecimi. Nie może zaprosić do zajmowania mieszkania np. uciążliwych studentów, którzy przez wiele godzin będą słuchali głośnej muzyki i pili alkohol. Takie działanie również może być uznane za naruszenie w postaci utrudniania zamieszkiwania.

Lokator zmienił zamki w wynajmowanym mieszkaniu.

Próba wejścia do mieszkania, które ma wymienione zamki przez niechcianego lokatora stanowi włamanie do mieszkania. Bez znaczenia jest fakt, że do mieszkania chce dostać się właściciel. Paradoksalnie, po zmianie zamków przez lokatora, właściciel popełnia przestępstwo próbując włamać się do swojego mieszkania.

Ponadto, próba zmiany zamków przez właściciela mieszkania, jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje bezprawnie lokator stanowi naruszenie, które karane jest przez kodeks karny w art. 191. Wobec tego właściciel nie może także zmienić zamków w swoim mieszkaniu, jeżeli mieszka w nim lokator, nawet jeżeli zajmuje on mieszkanie bezprawnie.

Podsumowując, pozycja prawna właściciela jest znacznie słabsza niż bezprawnie zajmującego mieszkanie lokatora. Lokator, do momentu, kiedy właściciel nie uzyska wyroku eksmisyjnego i nei przyjdzie z komornikiem eksmitować go, ma prawo zamieszkiwać w mieszkaniu i właściciel nie może podjąć w stosunku do niego żadnego siłowego rozwiązania.

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: