Inwestowanie w nieruchomości na handel lub wynajem.

Izolacja podłogi – jakie materiały wybrać?
14 stycznia 2019
Projekt domu – jaki, gdzie szukać, czym się kierować?
25 stycznia 2019
Show all

Inwestowanie w nieruchomości na handel lub wynajem.

Inwestowanie w nieruchomości stało się obecnie bardzo popularne. Inwestorzy z większym bądź mniejszym zasobem pieniędzy poszukują rozwiązań aby zarobić i wykorzystać posiadany kapitał. Rozwiązaniem jest inwestowanie w nieruchomości. Istota inwestowania w nieruchomości polega na tym aby mieszkanie tanio kupić i drogo sprzedać.

Jak tanio kupić mieszkanie?

Żeby tanio kupić mieszkanie trzeba na bieżąco monitorować rynek nieruchomości i dobrze orientować się w cenach mieszkań położonych w konkretnych lokalizacjach oraz biorąc pod uwagę stan techniczny mieszkań. Jest to połowa sukcesu, druga część to zakup mieszkania, które jest oferowane po dobrej cenie, które pozwoli w przyszłości osiągnąć zysk. Coraz trudniej jest znaleźć mieszkanie w atrakcyjnej cenie ze względu na ruch na rynku nieruchomości. Wiosna i wakacje to momenty, w których na rynku nieruchomości można zauważyć ożywienie. Ożywienie na rynku jest dla sprzedających korzystne, ze względu na to, że nie muszą oni długo oczekiwać na kupca nieruchomości ale jednocześnie niekorzystne dla inwestorów, którzy mają nie lada wyzwanie żeby kupić mieszkanie nieco poniżej ceny rynkowej.

Kupno w celu wynajmu.

Inwestowanie w nieruchomości to także poszukiwanie mieszkań do zakupu i oferowanie ich na wynajem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania do remontu lub lekkiego odświeżenia, zrobienie remontu lub wykonanie poprawek, które mogą zwiększyć atrakcyjność mieszkania i uzyskać większy czynsz najmu.

Jak obliczyć opłacalność inwestycji?

Aby obliczyć rentowność inwestycji należy podzielić roczny dochód z inwestycji przez wartość inwestycji. Po takim dokonaniu obliczeń wynik stanowi roczną stopę zwrotu z inwestycji.

Przykład
Mieszkanie zostało zakupione za kwotę 280 tys. zł a dochód roczny z najmu wynosi 16 200 zł to oznacza: Stopa zwrotu=16 200zł/280 000zł Stopa zwrotu= 5%

Jeżeli roczna stopa zwrotu wynosi 5% to należy zastanowić się, czy inwestowanie w nieruchomość przy takiej wysokości rocznej stopy zwrotu z inwestycji jest opłacalne. Rozważenie opłacalności inwestycji należy rozważyć szczególnie w sytuacji, gdy na zakup mieszkania zaciągnięty zostanie kredyt. Wówczas porównać należy oprocentowanie kredytu bankowego i zysku z inwestycji i podjąć właściwe wnioski. Jeżeli oprocentowanie kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości przekracza zysk z inwestycji to wniosek jest jeden, mianowicie wskazujący, że inwestowanie w nieruchomość nie jest opłacalne.

Aby uniknąć sytuacji, w której inwestycja może nie być intratna i korzystna należy wcześniej ustalić jakie będzie oprocentowanie kredytu bankowego, jaka jest cena mieszkania i jaki będzie hipotetyczny dochód z czynszu najmu. Po dokonaniu obliczeń będzie można z powodzeniem podjąć właściwą decyzję.

Im mniejsza stopa zwrotu inwestycji tym dłużej inwestycja będzie się zwracać. Trzeba wziąć także pod uwagę dodatkowe czynniki ryzyka jakimi może być np. niepłacenie czynszu przez wynajmującego i konieczność przeprowadzenia kosztownego postępowania sądowego i eksmisji. Jeżeli inwestorowi trafi się lokator nierzetelny, to straci on nie tylko na nieuzyskaniu dochodu w określonym czasie ale także poniesie koszty postępowania sądowego.

Leave a Reply

%d bloggers like this: