Czy warto korzystać z usług agencji nieruchomości?

Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?
17 lipca 2018
Zamiana mieszkania sposobem na rosnące długi?
17 lipca 2018
Show all

Czy warto korzystać z usług agencji nieruchomości?

Kupno mieszkania dla kogoś, kto nie ma w tym zakresie doświadczenia może okazać się trudnym i stresującym przedsięwzięciem, bo często na zakup nieruchomości przeznaczone zostają środki gromadzone przez znaczną część życia.

Przeglądają portale z ogłoszeniami czy anonse w lokalnej prasie można natknąć się na wiele ogłoszeń. Część z tych ogłoszeń przygotowana została przez profesjonalistów czyli przez pracowników agencji nieruchomości czy pośredników w sprzedaży nieruchomości.

Czy warto skorzystać z oferty pośrednika? Czy skorzystać z usług agencji nieruchomości?

Odpowiedź na pytanie czy skorzystać z usług pośrednika w sprzedaży nieruchomościami nie jest oczywista. Korzystanie z ofert agencji i pośredników ma zarówno wady jak i zalety. Do korzyści jakie przyniesie podjęcie współpracy z agencją nieruchomości lub pośrednikiem jest umiarkowana pewność, że działania podjęte w kierunku zakupu czy sprzedaży nieruchomości przez chętnego nabywcę lub sprzedającego będą załatwione profesjonalnie. Zawsze należy mieć na uwadze, żeby wszystko przed podpisaniem sprawdzać samodzielnie i nie ufać zapewnieniom, jednak jeśli zapewnienia są poparte w odpowiedni sposób i potwierdzone to klient nie ma się czego obawiać.

Korzyści i minusy w korzystaniu oferty agencji nieruchomości przy zakupie mieszkania.

Agencja nieruchomości, która wystawia ogłoszenia przeważnie zawsze sprawdziła już mieszkanie pod kątem ewentualnych wad prawnych ( bowiem za niewłaściwe reprezentowanie interesów klientów agencja ponosi odpowiedzialność cywilną) dzięki czemu można mieć pewność co do stanu prawnego nieruchomości.

Ponadto, oferta sprzedaży za pośrednictwem agencji nieruchomości jest już kompleksowa, co oznacza, że chętny nabywca nie będzie musiał oczekiwać, aż zostaną skompletowane wszystkie potrzebne do zawarcia umowy notarialnej dokumenty.

Minusem współpracy z agencją nieruchomości jest cena nieruchomości. Rynek mieszkań, które sprzedawane są za pośrednictwem agencji jest specyficzny. Agencje nieruchomości w porozumieniu z właścicielem proponują wystawienie ogłoszeń oferując sprzedaż mieszkań lub innych nieruchomości często po bardzo zawyżonej nierynkowej cenie.  Niestety trudności w negocjacji ceny powodują, że chętny nabywca zniechęca się do zakupu.

Olbrzymim minusem współpracy z agencją nieruchomości jest także trudniejszy dostęp do zrobienia oględzin mieszkania. Na oglądanie mieszkania trzeba umówić się z pracownikiem agencji bo nie zawsze można spotkać się bezpośrednio z właścicielem jeżeli nie podpisze się odpowiedniej umowy. To niestety zniechęca kupujących do współpracy z agencjami i pośrednikami w sprzedaży nieruchomości.

Koszty. Minusem, który zniechęca chętnego nabywcę do wykonania telefonu do agencji czy pośrednika jest także konieczność zapłaty prowizji za świadczone usługi. W ogłoszeniach często co prawda pojawiają się informacje, że kupujący nie płaci pośrednikowi ani agencji jednakże często jest to tylko chwyt marketingowy. Cena oferowanego mieszkania jest na tyle zawyżona przez profesjonalistów w porozumieniu z właścicielem mieszkania, że zawarta jest już w niej cena dla agencji lub pośrednika. Jest to prowizja zakamuflowana. Nie można być na tyle naiwnym, aby uwierzyć w to, że firmy za świadczone usługi pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości nie pobierają żadnych opłat i działają charytatywnie.

Leave a Reply

%d bloggers like this: