Zamiana mieszkania sposobem na rosnące długi?

Jednym ze sposobów wyjścia z pętli zadłużenia jest zamiana mieszkania na mniejsze. Wzrost liczby ofert kredytowych oraz szybkich pożyczek spowodował, że coraz więcej ludzi popadło w zadłużenie, którego nie jest w stanie spłacić lub z trudnością reguluje zaległości.
Zamiana mieszkania rozwiązaniem na wyjście z pętli zadłużenia?
Jednym z rozwiązań jakie może wykorzystać osoba posiadająca nieruchomość oraz będąca w słabej kondycji finansowej to zamiana mieszkania na mniejsze lub w mniej prestiżowej okolicy lub też położonego nieco poza miastem. Korzyścią z zamiany mieszkania jest możliwość uregulowania zobowiązań z jednoczesnym zachowaniem prawa własności tyle, że innego mieszkania. Zmienione mieszkanie to jednak mimo wszystko własne „m” i własny dach nad głową a możliwość spokojnego snu bez obaw egzekucji komorniczych to duży plus. Zamiany mieszkania można dokonać samodzielnie poszukując mieszkania oraz osoby, która chce się na mieszkanie zamienić. Samodzielne poszukiwanie zamiennika niestety nie jest proste, ze względu na to, że musi zaistnieć kumulatywnie wiele czynników m.in. mieszkanie zadłużonego musi się spodobać zamiennikowi biorąc pod uwagę lokalizację, standard, stan techniczny, odległość do pracy i inne. Zamiany mieszkania można dokonać także z pomocą firm oferujące mieszkania do zamiany np. skupów nieruchomości. Firmy te często posiadają w swoich zasobach nieruchomości, które będą skłonni wymienić na inne na czym osoba zadłużona może zyskać.
Osoba posiadająca długi może sprzedać mieszkanie samodzielnie. Jeżeli mieszkanie nie jest obciążone w księdze wieczystej przez komornika to na sprzedaż tym samym potencjalne uzyskanie wyższej ceny jest więcej czasu. Sprzedaż mieszkania pozwala na zlikwidowanie długów i wyjście z pętli zadłużenia.
Jeżeli mieszkanie jest już obciążone przez komornika na hipotece to sprzedaż mieszkania samodzielnie, jeszcze przed licytacją komorniczą jest korzystne ze względu na zmniejszenie kosztów egzekucyjnych i tym samym zmniejszenie kosztów obsługi długu. Koszt egzekucji z nieruchomości poniesie kupujący.
Ile wynosi koszt egzekucji z nieruchomości? Prowadząc egzekucję z nieruchomości komornik w pierwszej kolejności pobierze 15% wartości wyegzekwowanego długu, doliczy do tego koszt pracy biegłego, wydatki ogłoszeń, pism i doręczeń oraz inne. Należy mieć także na uwadze, że sprzedając mieszkanie cena sprzedaży w pierwszej licytacji wynosi ¾ wartości mieszkania.
Czy trzeba płacić podatek dochodowy od zamiany mieszkania?
Urzędy Skarbowe traktują umowę zamiany podobnie jak umowę sprzedaży z punktu widzenia podatkowego. Jeżeli właściciel mieszkania posiada je nieprzerwanie od 5 lat to w związku z zamianą nie będzie zachodziła konieczność zapłaty podatku dochodowego. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli mieszkanie zostanie zamienione przed upływem 5 lat od jego nabycia czy to w postaci spadku, darowizny czy zakupu. W takiej sytuacji w zawiązku z zamianą Urząd Skarbowy mógłby domagać się zapłaty podatku. Jednakże w przypadku zamiany mieszkania na inne można zastosować ulgę podatkową, wskazując, że mieszkanie zostało zamienione na inne mieszkanie i podatku w ten sposób uniknąć.