Co zamiast farby na ścianie? Alternatywy dekoracji ściennych.

Zamiana mieszkania na mniejsze. Jak to zrobić?
17 lutego 2019
Alternatywa dla klasycznej sprzedaży – skup nieruchomości dla początkujących przewodnik
28 marca 2023
Show all

Co zamiast farby na ścianie? Alternatywy dekoracji ściennych.

Najtańszą forma dekorowania ścian jest ich pomalowanie farbami. Wybór farb i kolorów jest ogromny. Jednakże jeśli chce się być bardziej nowoczesnym i chce się stworzyć oryginalny wystrój wnętrza można wykorzystać inne możliwości dekoracyjne. Alternatywą dla farby na ścianach może być wiele materiałów. O tym co wybrać zamiast farby przeczytasz poniżej.

Farba tapetowa i naklejki na ściany. Wykorzystanie farby tapetowej w pokoju dziecięcym czy w kuchni jest coraz bardziej popularne. Nadaje świeżości, oryginalności a ponadto jest funkcjonalne. Podobny efekt daje przyklejenie na pomalowanej ścianie różnego rodzaju naklejek. Nadaje to wnętrzu charakteru a jednocześnie podkreśla tradycyjny wygląd wnętrza.

Płytki. Płytki ceramiczne są trwałym elementem układanym nie tylko na podłogach. Najbardziej popularne wykorzystanie płytek ceramicznych znajduje zastosowanie w łazienkach i kuchniach. Jednakże w ostatnim czasie, producenci płytek oferują nowoczesne wzory, struktury oraz oryginalną wielkość płytek co powoduje, że można je wykorzystać również w pozostałych wnętrzach. Płytki dekoracyjne mogą zostać umieszczone np. za telewizorem, jako dekoracja na ścianach w różnych formach czy jako element funkcjonalny przy kontaktach i włącznikach światła.

Panele. Panele ścienne są z reguły trwałe, można je czyścić, zatem po położeniu ich na ścianach będą służyły właścicielowi przez wiele lat bez konieczności  ich renowacji. Można wybrać m.in. panele drewniane, które układa się w podłużne pasy. Do wyboru są także nowoczesne panele z pieńków drzew, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalny wygląd. Do wyboru jest wiele rodzajów paneli. W zależności od pomysłowości można wykorzystać je w przeróżny sposób.

Deski na ściany. Są konkurencją dla paneli. Można je układać zarówno poprzecznie jak i pionowo. Deski drewniane mogą w zależności od rodzaju drewna mogą być pomalowane w różny sposób. Możliwością jest pomalowanie lakierem bezbarwnym i pozostawienie naturalnego kolorytu drewna lub wybór farby, która zmieni kolor drewna choćby na inny odcień. Deski drewniane sprawdzą się w pokojach o niskiej wilgotności jak np. salon czy jako dodatek dekoracyjny w sypialni. W kuchni lub łazience najlepszym wyborem drewna będzie drewno egzotyczne o niskim współczynniku wilgotności.

Tapety. W ostatnim czasie do łask wróciły tapety. Producenci oferują nie tylko tapety z wzorami ale również o różnych strukturach, grubości i trwałości. Tapety wykorzystuje się jako elementy=wstawki na części pomalowanej ściany, lub jako wyklejenie jednej ze ścian. Popularne są także fototapety, przedstawiające krajobrazy czy naturę. Postęp techniki spowodował, że klient zainteresowany fototapetą może przekazać wybrane, zrobione przez siebie zdjęcie firmie produkującej fototapety i po wyznaczonym czasie otrzyma wersję swojego zdjęcia w formie fototapety.

Płyty dekoracyjne. Płyty dekoracyjne wykonane są z różnych materiałów. Może to być cement gips czy celuloza. Płyty dekoracyjne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Są coraz częściej wykorzystywane jako elementy mające nadać wnętrzu oryginalności i nowoczesności.

Klinkier i cegła. Wykorzystanie płyt klinkierowych, czy pojedynczych elementów klinkieru i cegły naturalnej nadaje wnętrzu wyrazistości. Wykorzystanie klinkieru i cegły we wnętrzach jest nowoczesne. Materiały te dobrze komponują się na części ścian, lub jako pojedyncza ściana wśród ścian pomalowanych farbami. Są to elementy trwałe podobnie jak płytki, beton czy kamień dekoracyjny.

Beton architektoniczny. Jest elementem nadającym wnętrzu surowości ale jednocześnie naturalności. Właściwe wkomponowanie go we wnętrzu nadaje mu minimalistycznego charakteru. Występuje też jako płyty więc jego ułożenie jest znacznie łatwiejsze w porównaniu z tradycyjnym położeniem betonu.

Kamień dekoracyjny. Charakteryzuje się niepowtarzalną strukturą. Jest oryginalny i nadaje wnętrzu charakteru.

Masy szpachlowe. Wykorzystując różnego rodzaju masy można uzyskać oryginalną fakturę ściany. W zależności od inwencji twórczej.

Jak widać, możliwości wyboru materiału innego niż farba jest wiele. Stając przed wyborem dekoracji ścian warto wziąć pod uwagę nie tylko elementy estetyczne ale także funkcjonalność, trwałość i zaangażowanie oraz utrzymanie czystości.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: