Projekt domu – jaki, gdzie szukać, czym się kierować?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe i często spełnienie marzeń dla decydujących się na taki krok dlatego wybór odpowiedniego projektu domu, domu który spełni wszystkie oczekiwania funkcjonalne, będzie piękny i dobrze wyposażony to ogromne wyzwanie.

Jak wybrać projekt domu?

Przed dokonaniem wyboru projektu w pierwszej kolejności należy się zastanowić jakie są potrzeby rodziny w zakresie powierzchni i funkcjonalności. Pomyśleć jak wygląda dom marzeń i przeglądać zdjęcia domów w internecie. To pozwoli uzyskać ogląd sytuacji i rozszerzyć horyzonty. Przejażdżka po okolicy też pozwoli uzyskać rozeznanie jak wyglądają obecnie budowane domy a jak wyglądają bryły domów budowanych kilka czy kilkanaście lat temu. Wybierając projekt, dobrze jest przeanalizować swoje potrzeby i dopasować je do aktualnych trendów.

Gdzie szukać projektów domów?

Internet jest powszechnym źródłem projektów jednak warto także porozmawiać ze znajomymi lub rodziną, którzy mają już doświadczenie w budowie lub odwiedzić biura pobliskich architektów, z którymi można umówić się, porozmawiać, obejrzeć przedstawione prace i podjąć decyzję co do wyboru pomiędzy skorzystaniem z usługi architekta lub zakupem projektu w internecie.

Reguły, którymi warto kierować się wybierając projekt domu.

a/ dom musi być funkcjonalny, warto wybiec myślami nieco w przyszłość i zastanowić się czy dzieciom będą potrzebne oddzielne pokoje, jaka ilość miejsca będzie wystarczająca do codziennego funkcjonowania

b/ czy dom ma mieć poddasze użytkowe czy wystarczy sam parter. Brak poddasza powoduje, że koszty budowy i wykończenia wnętrz są znacznie mniejsze.

c/w dalszej kolejności należy uwzględnić zagospodarowanie terenu, warunki zabudowy i decyzji o pozwoleniu na budowę oraz wielkość działki ( często są to czynniki determinujące wybór)

d/ technologia, rozwiązania termoizolacyjne, energooszczędność i inne rozwiązania techniczne

e/należy podjąć decyzję czy projekt domu ma być skrojony na miarę pod inwestorów czy wystarczą zmiany adaptacyjne w zakupionym projekcie, które dopasują poszczególne rozwiązania do oczekiwań budujących.

Leave a Reply

%d bloggers like this: