Nie zawsze wykonanie modyfikacji we własnym budynku mieszkalnym można wykonać bez wiedzy właściwego urzędu. Wykonanie pewnych robót czasem wiąże się z koniecznością wizyty w urzędzie i wypełnieniem określonych formularzy. Czasem będzie to zgłoszenie remontu a czasem złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na remont w budynku.
Remont zabytku zawsze bezwzględnie wymaga uzyskania od właściwego organu pozwolenia na dokonanie remontu, wydanego w formie decyzji administracyjnej. Każda podejmowana czynność remontowa wymaga akceptacji nadzorującego konserwatora zabytków oraz może być wykonywana tylko przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania remontów zabytków. Z czym to się wiąże. Wiąże się to z wysokimi kosztami przeprowadzanych prac remontowych. Suma kosztów remontu budynku zawsze kilkukrotnie przekroczy koszty remontowanego budynku o podobnej powierzchni, który zabytkiem nie jest.
Nie zawsze robienie remontu wymaga zgłoszenia urzędowi. Remont kuchni czy łazienki, malowanie, zmiana wystroju wnętrz nie wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Jednak niektóre prace wykonywane przez właściciela lub osobę uprawnioną wymagają zgłoszenia. Wszystko zależy od oceny ingerencji w budynek.
Zgłoszenia wymaga:
a/ zmiana dachu,
b/ wstawienie okna w dachu,
c/ tynkowanie ścian i malowanie elewacji,
d/ wykonanie ocieplenia budynku,
e/ zmiana ogrodzenia powyżej 220 cm wysokości,
f/ remont poddasza w celu zagospodarowania go na cele mieszkaniowe,
g/ tynkowanie ścian wewnętrznych,
h/ wymiana grzejników.
a/ wymian okien jeżeli z wymianą połączona jest zmiana wielkości wskazanych w projekcie,
b/ dobudowa garażu, ganku i dobudowanie tarasu,
c/ wyburzenie ścian nośnych budynku,
d/ dobudowanie schodów,
e/ wstawienie nowych okien lub drzwi nieistniejących w projekcie budynku,
f/ montaż lub przebudowa instalacji gazu ziemnego.