Podjęcie decyzji o odizolowaniu podłogi od powierzchni budynku ma bardzo duże znaczenie dla termoregulacji cieplnej pomieszczenia i w konsekwencji całego domu.
Szczególne istotne jest zwrócenie uwagi na termoizolację podłoża od powierzchni budynku oraz izolacja podłogi w miejscach nad garażem czy piwnicą.
Użycie odpowiednich materiałów do termoizolacji będzie miało znaczenie nie tylko z punktu widzenia temperatury ale także wilgoci oraz przenoszonych drgań i akustyki.
Aby dobrze odizolować podłogę od powierzchni domu należy dobrać odpowiednie materiały cechujące się wysoką nieprzepuszczalnością cieplną stanowiącą barierę termiczną oraz powinny być odporne na naprężenia i elastyczne.
Najczęściej używane materiały do izolacji termicznej podłogi to styropian i keramzyt.
Styropian używany do izolacji podłóg posiada bardzo dobry współczynnik przewodnictwa ciepła oraz minimalny współczynnik nasiąkliwości. Odpowiedni do izolacji styropian zawiera związki hybrydowe co przekłada się na zmniejszenie nasiąkliwości wody. Płyty styropianowe ułożone powinny być jednowarstwowo, najlepszy efekt izolacyjny otrzymuje się gdy warstwa termoizolacyjna włączając styropian ma grubość około 20 cm.
Drugim często używanym materiałem izolacyjnym stosowanym powszechnie jest keramzyt.
Keramzyt posiada dobre właściwości ognioodporne i mrozoodporne, ma wpływ na zmniejszenie ilości grzybów i pleśni, ma stosunkowo dobry współczynniki nasiąkliwości. Keramzyt jest bardzo lekki i rozkłada się dobrze na nierównej powierzchni.
Tradycyjną metodą termoizolacyjną stanowi użycie styropiany, bowiem ma od ponad 2 krotnie mniejszą przepuszczalność ciepła. Oznacza, to że warstwa keramzytu powinna wynosić około 50 cm aby porównać to z 20 cm warstwą z użyciem styropianu. Keramzyt w porównaniu ze styropianem ma gorsze właściwości izolacyjne.
Przewaga keramzytu nad styropianem polega głownie na łatwości użycia i wykonania szczególnie w miejscach gdzie powierzchnia do izolacji jest nierówna.
Często stosowanym rozwiązaniem do izolacji termicznej podłogi jest także wykorzystanie zarówno warstwy styropianowej jak i warstwy keramzytowej.