Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt.

Jak nie dać się oszukać kupując mieszkanie – kilka porad.
17 lipca 2018
Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?
17 lipca 2018
Show all

Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt.

Wydawać by się mogło, że kupno mieszkania od dewelopera to prosta sprawa. Tym bardziej, że deweloper załatwia za kupującego większość spraw, posiada już wszystkie dokumenty i wystarczy, że klient przybędzie do notariusza podpisać umowę sprzedaży. Prawda jest jednak inna. Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt nie jest prosta.

Od czego zacząć chcąc kupić mieszkanie na kredyt od dewelopera?

Żeby kupić mieszkanie na kredyt od dewelopera trzeba doprowadzić do podpisania umowy. Trzeba znaleźć odpowiednie mieszkanie a także trzeba uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

W pierwszej kolejności należy znaleźć właściwe mieszkanie. Nie jest to proste. Trafne mieszkanie dla kupującego, to takie, które znajduje się w przyjaznej okolicy, w akceptowalnej odległości od miejsca pracy oraz zawierające wymagane cechy tj. odpowiednią powierzchnię, windę, wybrane piętro, balkon, usytuowanie czy miejsce parkingowe. Jak już uda się znaleźć właściwe mieszkanie można zająć się dalszymi krokami zbliżającymi kupującego do uzyskania własnego m.

Sprawdź dewelopera – Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie deweloperskie?

Przed podjęciem decyzji o podjęciu współpracy z konkretnym deweloperem należy zweryfikować jego sytuację finansową oraz kwestie dotyczące budowy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić KRS i ostatnie sprawozdania finansowe. Ponadto należy poprosić o przedłożenie zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS i US. Należy zweryfikować prospekt informacyjny oraz załączniki. W prospekcie zbadać należy jaką kwotę na zrealizowanie inwestycji posiada deweloper a jaki procent stanowić będą środki uzyskane na budowę z kredytu. Prospekt należy zbadać także pod kątem informacji, czy jest prowadzone przeciw deweloperowi postępowanie egzekucyjne. Weryfikacja powinna obejmować także kwestie dotyczące własności nieruchomości na której powstał lub powstanie budynek, ponadto wszystkie dokumenty dotyczące pozwoleń, przyłączy i zgód właściwych organów. Ponadto w  prospekcie powinna być także informacja o planowanych inwestycjach w odległości 1 km od inwestycji dewelopera. Ponadto należy dokładnie zweryfikować zaproponowany przez dewelopera draft umowy deweloperskiej. W tych wszystkich kwestiach najlepiej skorzystać z pomocy prawnika posiadającego wiedzę i doświadczenie w tej materii. Stanowi to może dodatkowy koszt, ale pewność i świadomość podjęcia trafnych decyzji pozwoli w nocy spać spokojnie, tym bardziej, że kredyt zaciągnięty na zakup mieszkania będzie spłacany latami.

Warto także poznać opinię innych osób, które zrealizowały już zakup mieszkania z wybranym przez Ciebie deweloperem.

Umowa rezerwacyjna. Promesa uzyskania kredytu z banku.

Jeżeli kupujący znalazł już odpowiednie mieszkanie, sprawdził dokumenty i sytuację finansową dewelopera to pora na wizytę w banku w celu uzyskania kredytu.

Wizyta w banku wraz z wymaganymi przez bank dokumentami świadczącymi o osiąganych zarobkach, oraz po weryfikacji historii kredytowej oraz uzyskanego od dewelopera prospektu informacyjnego pozwoli uzyskać pozytywną decyzję kredytową i innych. Obecnie baki wymagają także min. 15% wkładu własnego na zakup mieszkania.

Jeżeli kupujący chce mieć pewność, że wybrane mieszkanie stanie się jego własnością i nie znajdzie się na nie inny chętny w trakcie realizowania bankowej procedury uzyskania kredytu to powinien podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem.

Umowa rezerwacyjna- umowa z deweloperem, w której zobowiązuje się on przetrzymać mieszkanie dla chętnego nabywcy za odpowiednią cenę do czasu uzyskania przez niego kredytu.

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej otwiera możliwość podpisania umowy deweloperskiej z deweloperem, należy w tym celu umówić termin u notariusza. Po podpisaniu umowy notarialnej bank uruchamia kredyt a kupujący płaci umówione raty i staje się jednocześnie właścicielem mieszkania.

Praktyczne porady dla kupującego mieszkanie na kredyt od dewelopera.

Warto podjąć próbę negocjacji ceny z deweloperem, często takim zabiegiem można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych od wyjściowej ceny mieszkania.

Pamiętać należy, że do ceny mieszkania dochodzą dodatkowe koszty, w szczególności należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnej oraz koszt sporządzenia umowy notarialnej i przeprowadzenia czynności u notariusza.

Leave a Reply