Obecny rynek finansowy jest trudny ze względu na brak lub niską dochodowość złożonego w bankach lub instytucjach finansowych kapitału co powoduje, że inwestorzy chętnie podejmują próby inwestowania w inny sposób niż na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych. Jedną z możliwości, jaką wykorzystują prywatni inwestorzy jest korzystanie z rynku nieruchomości na wynajem, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny jako bezpieczny.
Zakup mieszkania na wynajem jest opłacalne, jeżeli mieszkanie uda się kupić w dobrej lokalizacji, po odpowiednio niskiej cenie oraz w dobrym stanie technicznym lub jeżeli istnieje możliwość zrobienia remontu w korzystnej cenie. Jeżeli mieszkanie będzie pożądane ze względu na stan techniczny i lokalizację wtedy nie będzie problemu ze znalezieniem najemcy.
Pamiętać także należy o podatku, jaki należy płacić miesięcznie do Urzędu Skarbowego z tytułu przychodu z najmu mieszkania. Najkorzystniejszą formą opodatkowania przychodu z najmu jest podatek zryczałtowany wynoszący 8,5 %. Obniża to wartość zysku dla wynajmującego.
Podejmując decyzję o kupnie mieszkania w celu wynajmowania go lokatorom należy obliczyć ile i w przeciągu jakiego czasu zainwestowana w mieszkanie kwota zwróci się właścicielowi. Przyjmuje się, że inwestycja w wynajmowanie mieszkania jest opłacalna, kiedy kwota zainwestowana w mieszkanie zwróci się inwestorowi w przeciągu około 10 lat. Taki sposób wyliczenia pozwala ocenić czy inwestycja jest opłacalna. Jednakże warto mieć także na uwadze także to, że jeśli mieszkanie zakupione jest na wynajem ma stanowić dochód dodatkowy, a dochód ten jest dla właściciela satysfakcjonujący to jego opłacalność należy ocenach w kategoriach innych niż kalkulacja finansowa.
Wydawać by się mogło, że wynajem mieszkań jest intratnym rozwiązaniem i zawsze przynosi zyski, jednakże, trzeba zawsze wziąć pod uwagę sytuacje, które zmienią obieg spraw w negatywną stronę. Mowa oczywiście o nieuczciwych najemcach, którzy nie chcą płacić czynszu, regulują swoje zobowiązanie terminowo lub w ogóle nie płacą i nie chcą opuścić mieszkania. W takiej sytuacji mamy do czynienia z niechcianym lokatorem, którego trzeba będzie usunąć z mieszkania.
Ryzyko napotkania lokatora nieregulującego zobowiązań znaczne, bowiem świadomość prawna lokatorów jest coraz większa co powoduje, że powszechnie trafienie na nieuczciwą osobę jest coraz częstsze. Usunięcie nierzetelnego lokatora z mieszkania jest często czasochłonne kosztowne, problematyczne i powoduje straty. Straty, które polegają nie tylko na tym, że wynajmujący nie uzyskuje czynszu najmu ale w związku z tym, że mieszkanie generuje koszty np. czynsz do spółdzielni lub wspólnoty oraz opłaty eksploatacyjne np. za media i śmieci.
Dlatego wybierając przyszłego najemcę warto go poznać ( także w oparciu o przepisy lokatorskie dotyczące chroniących najemców) oraz zabezpieczyć swoje interesy podpisując dobrze skonstruowaną umowę najmu.