Odrolnienie działki rolnej to zmiana przeznaczenia terenu, która została ustalona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana przeznaczenia gruntu prowadzi do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego co jest procesem długotrwałym, organ nie ma wyznaczonego terminu, w którym powinien załatwić sprawę oraz nie zawsze procedura taka kończy się sukcesem i zmianą działki rolnej na działkę budowlaną. Jeżeli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego aby dokonać przeznaczenia gruntu, jako druga możliwość to uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i wyłączenie działki spod produkcji rolnej. Niniejszy artykuł dotyczy sytuacji gdy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Aby zmienić przeznaczenie gruntu należy skierować do organu wykonawczego gminy ( wójt, burmistrz miasta) wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu i złożyć w Wydziale Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami.
Odrolnienie gruntu klasy I-III nie wymaga jak dotychczas zgody Ministra ds. Rozwoju Wsi na zmianę statusu gruntu- uproszczenie to nastąpiło na mocy nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych oraz leśnych z 2015 r.
We wniosku wskazać można, że posiadane przez właściciela grunty rolne nie przynoszą przychodów ze względu na słabą klasę gruntów i mają wobec tego niską użyteczność wobec tego grunt nie będzie uprawiany.
a/ połowa powierzchni działki musi leżeć w obszarze zwartej zabudowy( zwarta zabudowa – to położenie 5 budynków sąsiadujących ze sobą w odległości maksymalnie do 100 m ).
b/ działka rolna nie może być położona dalej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej
c/ odległość od drogi może wynosić max. 50 m
Należy dołączyć akt własności lub odpis księgo wieczystej, wypis z planu zagospodarowania przestrzennego oraz wypis z rejestru gruntów. Warto skontaktować się z właściwym Wydziałem Geodezji lub Gospodarki nieruchomościami w celu ustalenia czy urząd wymaga jeszcze innych dokumentów koniecznych do dołączenia do wniosku.
Odrolnienie działki rolnej jest znacznie prostsze w przypadku, gdy na obszarze położenia działki miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie został uchwalony – ubiegając się o decyzję o warunkach zabudowy. Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony i obejmuje działkę, to w związku z procedurą zmiany, do której dochodzi bez przepisów kodeksu postępowania administracyjnego procedura może trwać bardzo długo, jest kosztowna i pracochłonna dla urzędu co w konsekwencji może doprowadzić do trudności w osiągnięciu zamierzonego celu.
Na działce rolnej może budować osoba, która wg. przepisów prawnych jest rolnikiem. Może warto zainteresować się jak zostać rolnikiem.